+90 (212) 659 25 70
Mikro Bayi

E-Arşiv Fatura GİB portalı üzerinden nasıl düzenlenirGİB, e-arsiv, earşiv1.1.2020 Tarihi itibarıyle bir çok vergi mükellefi kendisini (her ne kadar erteleme beklese de) E-Arşiv Fatura uygulamasının zorunluluğuyla baş başa buldu. Bu tarihten itibaren (vergi levhası olan) kurumsal müşterilerine 5.000 ₺, (vergi levhası olmayan) bireysel müşterilerine ise 30.000 ₺ ve üzerine kağıt fatura düzenlenmesi mümkün olmayacak. 

Bu süreçte yazılım adaptasyonu yapma imkanı bulamayan mükellefler, bu faturaları Gelirler İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) hazırladığı portal üzerinden düzenleyecekler. 

Düzenlenen faturanın hatalı olması durumunda portal üzerinden iptal imkanı olmadığından, düzenlenen fatura kağıt çıktısı alınarak muhasebeye "İPTAL" olduğu bildirilmesi gerekil olacak.

E-Arşiv faturaları portal üzerinden de düzenlense 10. Yıl saklama zorunluluğu mükellefin sorumluluğunda bulunuyor.

Bu arada unutulmaması gereken bir nokta da; belirtiler tutarların üzerinde kağıt fatura kesilmesi durumunda, usulsüzlük cezasıyla muhatap olma durumunun bulunduğu...

 

E-Arşiv Faturaların portal üzerinden nasıl düzenleneceğiyle alakalı videoyu izlemek için tıklayınız.
Eklenme Tarihi : 2.1.2020   Okunma Sayısı : 5076
Önceki Sayfa   Yazdır   Facebook'ta Paylaş

mikro efatura, mikro e-fatura, mikro edefter, mikro e-defter, Mikro Bayi, Mikro Bayii, Mikro v15, Mikro 15, Mikro Destek, mikro yazılım, mikro yazılım bayi, mikro yetkili satıcı, mikro bayileri, mikro programı, mikro yazılım, mikro yardım