+90 (212) 659 25 70
Mikro Bayi

NAS Nedir?Nas en basit anlamda herhangi bir networke direk bağlanabilen ve merkezi bir biçimde datayı saklayıp istek dahilinde bu datayı networke sunan bir teknolojidir.
Nas klasik file server teknolojisi gibi client/server ilişkisini esas alır.

nas sunucu

Nas aygıtımız normal bir bilgisayar gibi klavye,mouse yada bir monitore ihtiyaç duymaz.Kendi içlerine gömülmüş bir işletim sistemi sayesinde çalışırlar.Gereksinimimize göre Nas aygıtına bir veya daha fazla disk ekleyerek sahip olduğu alanı genişletebiliriz.Clientlar bir dosyaya erişmek istediklerinde bu disklere değilde NAS aygıtımıza erişmeleri yeterli olucaktır.Clientlar ise NAS’a genellikle ethernet üzerinden erişirler.Nas network üzerinde ip adresine sahip bir node olarak gözükür.Son zamanlarda wireless NAS’larda yavaş yavaş piyasada gözükmeye başladılar.

Nas sistemi kendi içinde basitçe yönetilebilen birkaç özelliği barındırır.Dsikler üzerinde kotalar uygulayabilir,authentication işlemini daha güvenli hale getirebilir,herhangi bir sorunla karşılaşıldığında e-mail ile bizi uyarmasını sağlayabiliriz.
NAS lar TCP/IP dışında bazı modellerinde HTTP desteğide sunabilirler.Böylece bir client browser üzerinden istediği dosyayı bilgisayarına indirebilir.
NAS sistemlerin geleneksek file server ların yerine tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri güvenliktir.Client taraflı herhangi bir işletim sistemi barındırmadığı için dışarıdan gelicek ataklara karşı savunması daha güçlüdür.Aynı zamanda herhangi bir problemle karşılaştığında kendini resetleyip tekrardan ayağa kalkması çok kısa bir süre alır.
Fakat bunun dezavantajıda karşımıza çıkabilir.Bir file server’ımıza gün içinde ulaşan client sayısı arttıkça cpu ve I/O değerleri oldukça yükselir ve biz bunu file server üzerinde donanımsal bir upgrade ile çözebiliriz.Fakat NAS sistemi limit seviyelerine ulaştığında bir upgrade işlemi sözkonusu olamaz bizim için.

nas sunucu modeli

(www.anilerduran.com)

 

 

 

 

 

 
Eklenme Tarihi : 13.06.2012   Okunma Sayısı : 6874
Anahtar Kelimeler : NASÖnceki Sayfa   Yazdır   Facebook'ta Paylaş

mikro efatura, mikro e-fatura, mikro edefter, mikro e-defter, Mikro Bayi, Mikro Bayii, Mikro v15, Mikro 15, Mikro Destek, mikro yazılım, mikro yazılım bayi, mikro yetkili satıcı, mikro bayileri, mikro programı, mikro yazılım, mikro yardım