+90 (212) 659 25 70
Mikro Bayi

Bir kelebek öyküsüBir kelebek öyküsü-Mikro DestekBir varmış bir yokmuş günün birinde bir adam ağaç dalında kımıl kımıl oynayan bir kelebek kozası görmüş. Bütün dikkatini kozaya doğru yöneltince anlamış ki içinde bir kelebek, kozasından dışarı çıkmak için debeleniyormuş..

Adam bu durumu bir süre izlemiş ama bir türlü kelebek bu işi başaramıyormuş. Derhal ona yardım etmeye karar vermiş ve hiç zaman kaybetmeden bu küçük kelebeğin kozasını kırıp onun bu yorucu mücadelesine son vermiş. Kelebeği özenle eline almış ve ağacın yaprağına yavaşça bırakmış.

Ne olduğunu anlayamayan kelebek, kanatlarını açmasına engel olan kozadan kurtulduğunu farketmiş. Sevinçten ve içgüdüsel olarak hemen uçmaya kalkmış.

Ama o da ne !!? Uçmak için kanat çırpmış çırpmış ama kanatlar kendisini bir türlü kaldırmıyormuş.Ö nce yere düşmüş , bir daha denemiş olmuyor bir daha denemiş ama nafile…Özgürlüğün kanatlarına sahip olan o güzel mağrur kelebek tüm denemelerine karşın hiçbir zaman uçamamış.

Bu öykü biraz hüzünlü bitiyor. Sevmiyorum böyle hüzünlü biten öyküleri ben… Sizce sonunu neşeyle bağlayabilmek nasıl mümkün olur bu öykünün? Ben diyorum ki biraz kulak kabartalım şu öykü kahramanlarına ve o sırada neler düşündüklerini neler hissettiklerini anlamaya çalışalım. Ne dersiniz?

Kelebek içinden şöyle söyleniyordu :
- Tanrım onca zaman bu küçücük yerde şekilden şekile girdim günler geçsin ve büyüyeyim diye bekledim.Sabrettim direndim o rengarenk kanatlarımı çırpıp gökyüzüne doğru uçmak ve özgürlüğün tadına varmak benim en çok arzu ettiğim şeydi.Kanatları m çıksın diye dualar ettim .Güzel görünmek ve herkesin hayranlığını kazanmak benim tek dileğimdi. Doğadaki tüm çiçeklerin tadına bakacaktım. Ama artık yoruldum. Bütün istediklerim oldu. Benim renkli kanatlarım var, özgürce uçabilmek için. Onları görebiliyorum, hissedebiliyorum içerisi karanlık da olsa . Hiçbirşey işe yaramıyor işte . Debeleniyorum, şu kendi ördüğüm kozayı ittiriyorum ama, buradan kurtulamıyorum. Gücüm kalmadı artık.Ben kendi oluşturduğum bu sarmalda hapis kalacağım. Anlıyorum.TanrımLütfen lütfen bana yardım et. Biri üzerimdeki bu korkunç engeli kaldırsın.Bir bilsen ben o zaman nasıl güzel uçarım… Off Off yeter artık bıktım kurtarın beni imdaaaat.

Yukarıdaki kelebeğin yakarışları size tanıdık geliyor mu?
Kendinizi hiç bu şekilde umutsuz ve çaresiz hissettiğiniz oldu mu?
Tanrıya yalvarıp içinde bulunduğunuz durumdan kurtulmak için yardım talep ettiğiniz?
Evet diye yanıt verdiğinizi biliyorum.Nereden mi?
Kendimden tabii .
Ben de pek çok kez aynı şekilde yalvardım Tanrıya çünkü . (Laf aramızda iyiki sesimi duymamış.)Doğanın kanunu gereği hiçbirşey nedensiz değil elbet. Kelebeğin kozadan çıkması için o mücadeleyi vermesi şarttı. Mücadele edecekti ki dışarı çıkmadan kanatları güçlensin.O eşsiz özgürlüğü ve güzelliği hak etsin. Bu mücadele tabii ki belli bir zaman alacaktır. Zamanı gelmeden ve gereken tecrübeyi edinmeden sonuç elde etmek bizi bu öyküdeki gibi hüsrana uğratacaktır. İsterseniz bir de hikayedeki şu yardımsever adama dönelim:
Adam :
Ah zavallı kelebek çok uğraşıyor hay allah aslında bu kadar uğraşmasına gerek yok ben onun üzerindeki bu minik örtüyü kaldırıp ona yardım edebilirim.Bö ylece o da bu zorluktan kurtulur.Hııh İşte böyle hadi uç bakalım güzel kelebek
- AAA niçin uçamıyor hay allah ne beceriksiz kelebekmiş bu ?

Bu örnekteki yardımsever adamın kimi zaman iş hayatındaki yöneticiler özel yaşantıda ise anne ve babaları temsil edebileceğini düşünüyorum. Beceri geliştirme işi mutlaka belli bir süre ve emek ister. Yöneticilerin çalışanlarına gereken tecrübeyi kazanmasına fırsat tanımadan verdiği sorumluluklar ve sonuçları. Çoğu zaman ebeveynlerin kendi çocuklarına yardım ettiklerini zannederek verdikleri zararları bir düşünün. Öyleyse bu hikayeyi hep akılda tutmakta yarar var. Öyküdeki o adam iseniz, Tabii ki onlar için gereken tüm koşulları önceden sağlamak belki sizin göreviniz.. Ama uygun olmayan zamanda ve yerde müdahale etmek yerine, onları takip edin ve fırsat verin .Göreceksiniz ki zamanı geldiğinde çalışanlarınız veya çocuklarınız o güzel kanatlarını çırparak gezecekler ve siz de onların başarılarını keyif ve gururla seyredeceksiniz.

Kelebek olmak isteyenler ise ;Yeni bir iş ararken ya da çalıştığınız iş ortamında veya özel yaşamınızda, mücadele ederken kendinizi ne zaman ümitsiz ve bitkin hissediyorsanız bilin ki kanatlarınız güçleniyor.

Sabredin ve daha fazla mücadele edin. Daha fazla mücadele edebilmenin yolu ise Kelebek olup uçmaya olan o büyük istektir.Elde etmek istediğiniz sonuca yürekten adanmanız gerekir. İşte o zaman ilahi bir güç devreye girer ve siz başarırsınız.
Eklenme Tarihi : 06.06.2009   Okunma Sayısı : 30585
Anahtar Kelimeler : MikroÖnceki Sayfa   Yazdır   Facebook'ta Paylaş

mikro efatura, mikro e-fatura, mikro edefter, mikro e-defter, Mikro Bayi, Mikro Bayii, Mikro v15, Mikro 15, Mikro Destek, mikro yazılım, mikro yazılım bayi, mikro yetkili satıcı, mikro bayileri, mikro programı, mikro yazılım, mikro yardım