+90 (212) 659 25 70
Mikro Bayi

Verme zamanıBeldelerden birinde, her beldede bir örneğine rastlanan zengin ama cimri bir adam vardı. 

Herkesin kendisini cimri diye bilmesinden rahatsız olan adam, bir gün o beldenin bilge kişisine gidip dert yanma ihtiyacı hissetti. “Niye herkes benden nefret ediyor, anlamıyorum” dedi cimri. “Halbuki, öldükten sonra malımın bir kısmını hayır hasenat işlerine bırakacağım diye söz vermiştim. 

Bunu duymayan da kalmadı.” Bilge kişi, adamın sözleri üzerine bir müddet sessiz kaldı. 

Sonra: “Sana bir öykü anlatayım” dedi. “Domuz ile ineğin öyküsünü...” 

“Tamam” dedi cimri, “anlat bakalım.” 

Bilge kişi öyküsüne başladı: 

“Bir gün, çiftliğin birinde bir domuz komşu ahırdaki ineğe, insanların kendisini hiç sevmediğinden dert yanmaya başlamış. ‘Senden ise’ demiş, ‘hep güzel sözlerle bahsediyorlar. Anlıyorum; sen onlara süt veriyorsun. Ama ben onlara daha da fazlasını veriyorum. İnsanlara etimi veriyorum, derimden ayakkabı yapılıyor. En iyi fırçalar da benim kıllarımdan yapılır. Hâlâ daha beni niye sevmezler, anlamıyorum?’ İnek, üzüntü içindeki domuza bir müddet öylece baktıktan sonra: ‘Belki de’ dostum dedi, ‘sen bütün bunları insanlara ancak öldükten sonra verdiğin halde, ben verdiklerimi hayatta iken verdiğimden.’” 

 

(Ümit Öyküleri adlı kitabımızdan alınmıştır.)
Eklenme Tarihi : 11.02.2009   Okunma Sayısı : 2996
Anahtar Kelimeler : MikroÖnceki Sayfa   Yazdır   Facebook'ta Paylaş

mikro efatura, mikro e-fatura, mikro edefter, mikro e-defter, Mikro Bayi, Mikro Bayii, Mikro v15, Mikro 15, Mikro Destek, mikro yazılım, mikro yazılım bayi, mikro yetkili satıcı, mikro bayileri, mikro programı, mikro yazılım, mikro yardım