+90 (212) 659 25 70
Mikro Bayi

5 Adımda Kablosuz Ağ Güvenliği1. Erişim noktasına mutlaka şifre koyun
Garip ama gerçek, şu anda kullanılmakta olan erişim noktalarının veya router'ların yüzde seksen gibi büyük bir çoğunluğunda varsayılan istasyonu ismi ve şifresi bulunuyor. Bir çok kullanıcı bu ayarı değiştirmiyor. Eğer erişim noktası güvenli değilse, başka hiç bir güvenlik önlemi bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden ilk iş olarak erişim noktasının adını ve yönetici şifresini değiştirmelisiniz?

2. Service Set Identifier (SSID) yayınlatmayın.
Varsayılan ayar olarak, erişim noktası kablosuz ağın SSID bilgisini yayınlamaya ayarlıdır. Bu yüzden kablosuz ağ kartı olan tüm kullanıcılar bu SSID bilgisini görebilirler. Siz zaten kablosuz ağınızın adını biliyorsunuzdur, bunu diğer komşulara yayımlamanın ne anlamı var?

3. DHCP'yi kapatmayı düşünün.
Eğer ağınıza bağlı az sayıda bilgisayar varsa, otomatik IP adresi alma sistemi olan DHCP'yi kapatın ve bilgisayarların statik IP adresleri kullanmasını sağlayın. Böylece IP sistemini tüm kontrolünü elinize alabileceksiniz.

4. MAC adresi filtrelemesi kullanın.
Ağa bağlı olan tüm aygıtların birbirinden farklı olan bir MAC adresi vardır. Komut satırında

ipconfig /all

yazıp ENTER'a basarsanız, bilgisayarınızın ağ kartının MAC adresini görebilirsiniz. Ağınızda maksimum güvenlik için ayarlar bölümüne girin ve bu bölümde izin verilen MAC adreslerini tek tek elle girin. Böylece ayarlamış olduğunuz bilgisayarlar dışında hiç bir bilgisayar kablosuz ağınıza giremeyecektir.

5. Şifrelemeyi aktif hale getirin.
Windows varsayılan güvenlik ayarı olarak 802.11 Wired Equivalent Privacy (WEP) standardını kullanır. Ancak daha kaliteli bir şifreleme standardı olarak Wi-Fi
Protected Access (WPA) kullanmanızı öneririm. Windows SP2 ile beraber bu seçenek sisteme eklenmiştir.

Hemen hemen tüm kablosuz erişim noktalarında / router'larda bu yukarıda saymış olduğum güvenlik seçeneklerinin tümü desteklenmektedir. Beşi bir arada çalıştığında başarılı bir güvenlik çemberi oluşturabilirsiniz.

David Chernicoff
Eklenme Tarihi : 07.07.2009   Okunma Sayısı : 3205
Anahtar Kelimeler : Kablosuz, Ağ, WiFi, GüvenlikÖnceki Sayfa   Yazdır   Facebook'ta Paylaş

mikro efatura, mikro e-fatura, mikro edefter, mikro e-defter, Mikro Bayi, Mikro Bayii, Mikro v15, Mikro 15, Mikro Destek, mikro yazılım, mikro yazılım bayi, mikro yetkili satıcı, mikro bayileri, mikro programı, mikro yazılım, mikro yardım