+90 (212) 659 25 70
Mikro Bayi

Veritabanı küçültme (shrink) işlemiSQL Shrink DatabaseBildiğiniz üzere SQL veritabanları zamanla aşırı olarak büyümekte ve disk üzerinde oldukça fazla yer işgal edebilmekte. Hal böyle olunca yedekleme işlemi süresi uzadığı gibi, ihtiyaç duyulan disk boyutları da bu şişkinlikten etkilenmekte. Bununla birlikte veritabanından veri silmenize rağmen diskte kapladığı alanda hiç bir değişiklik de olmamakta. 
Örneğin : 1 Gb. boyutunda bir veritabanınızdan 100 Mb. veri silindiğinde, veritabanı boyutu 900 Mb. değil 1 Gb. olarak yer kaplamaya devam edecektir.

Bu istenmeyen durumdan kurtulmak için shrink işlemi yapmanız gerekebilir.

Bunun için gerekli olan T-SQL komutlarını vermeden önce işlem öncesi mutlaka yedek alınması gerektiğini belirtmekte fayda var. İstenmeyen bir durumla karşılaşmamak için yedek almadan işlem yapmamanızı öneriyoruz.

 

 

Hem veritabanı, hem de log dosyası küçültülmek (shrink edilmek) isteniyorsa;
USE [MikroDB_V15_DENEME]
GO
DBCC SHRINKDATABASE(N'MikroDB_V15_DENEME')
GO

 

Sadece ana veritabanı dosyası küçültülmek (shrink edilmek) isteniyorsa;
USE [MikroDB_V15_DENEME]
GO
DBCC SHRINKFILE (N'MikroDB_V15_DENEME._MS' , 0, TRUNCATEONLY)
GO

 

Sadece log dosyası küçültülmek (shrink edilmek) isteniyorsa;
USE [MikroDB_V15_DENEME]
GO
DBCC SHRINKFILE (N'MikroDB_V15_DENEME_log.LDF' , 0, TRUNCATEONLY)
GO
Önemli Not: Örnek kodlar Mikro Versiyon 15 veritabanı isimlendirmeleriyle verilmiştir. MikroDB_V15_DENEME veritabanı ismi yerine kendi veritabanı isminizi kullanmalısınız.Eklenme Tarihi : 24.6.2017   Okunma Sayısı : 2830
Önceki Sayfa   Yazdır   Facebook'ta Paylaş

mikro efatura, mikro e-fatura, mikro edefter, mikro e-defter, Mikro Bayi, Mikro Bayii, Mikro v15, Mikro 15, Mikro Destek, mikro yazılım, mikro yazılım bayi, mikro yetkili satıcı, mikro bayileri, mikro programı, mikro yazılım, mikro yardım